Anglicizmi in dobesedno prevajanje (kalkiranje)

Anglicizmi in dobesedno prevajanje (kalkiranje)
1

Pozdravljeni, 

spodbujen s perečo razpravo, ki se je pred nekaj meseci razvnela v Facebookovi skupini Pozabnice, v kateri se zbirajo izvirni slovenski izrazi, ki izgubljajo pomen in prepoznavnost, in v kateri je bil govor o anglicizmih in dobesednem prevajanju tako stalnih besednih zvez kot celotnih frazemov, svoj zbir ugotovitev in posameznih primerov posredujem še temu forumu – kot spodbudo za nadaljnje možgančkanje in skupno nabiranje nerodnih, okornih dobesednih prevodov, za katere imamo v slovenščini ustaljene spevne ustreznice. Verjamem, da bomo skupaj nabrali prav veliko tovrstnih primerov, še več pa dobrih slovenskih prevodov zanje, ki so navsezadnje tudi porok temu, da se slovenska izrazna samobitnost ohrani tudi in zlasti v prevodih, ki so v današnji jezikovni resničnosti postali najpogostejša vrsta besedila, ki jih širši krog jezikovnih uporabnikov bere, s tem pa tudi glavno sredstvo vplivanja na splošno izrazno zmožnost posameznih članov in celotne jezikovne skupnosti. Ohranimo tudi mi s svojim delom tisto najvrednejše, kar slovenski jezik premore in kar ga znači kot različnega od prevladnih jezikov.

Tukaj pa je seznam takole najhitreje napaberkovanih okornih prevodov in drugih prevodnih nečednosti:

·      na koncu dneva > [at the end of the day] > navsezadnje, konec koncev ...

·      iz nekega razloga > [for some reason] > kdove zakaj, iz neznanega razloga

·      knjižni črv > knjižni molj

·      zobna vila > zobna miška

·      metuljčki v trebuhu > [butterflies in one's stomach] > občutiti nerodnost, sramežljivost, tremo

·      vrniti se nazaj > [to come, return back to sth.] > vrniti se

·      očistiti si grlo > [to clear one's throat] > odkašljati, odhrkati se

·      imeti kavo  > [to have some coffee] > iti na kavo, spiti kavo

·      imeti kosilo  > [to have lunch] > biti pri kosilu, kósiti, obedovati

·      nasloviti problem > [to address the problem, issue] > izpostaviti, dotakniti se

·      sanjati koga > [hrv.] > sanjati o kom, sanjalo se mi je o tebi

·      zmagati volitve, tekmo > [to win the elections, match] > zmagati na volitvah, v tekmi

·      nekaj let nazaj > [some years ago] > pred nekaj leti

·      izziv 'težava'

·      beseda! > [word!] > tako je, res je, točno tako, strinjam se, tako se govori

·      vreči, odvreči rokavice > [to throw down the gloves, the gauntlet] > spoprijeti se s težavo

·      pustiti komentar > [to leave a comment] > poslati, napisati, zapisati komentar

·      učbeniški primer > [schoolbook example] > šolski, klasični primer

·      Tehnično živim v Sloveniji, toda ... > uradno / strogo gledano živim v Sloveniji, toda ...

·      Poslala sem mu SMS, a me nikoli ni poklical. > [he never called back] > a me ni poklical

·      Imejte lep dan. > [have a nice day] > lepo se imejte, lep dan želim

·      Nad svojo glavo sem zagledal ... > nad glavo ...

·      Lahko imamo kavico > Lahko spijemo kavico

·      Ta pogovor mi je naredil dan > [made my day] > ta pogovor mi je polepšal dan

·      Dovolj je dovolj! > [enough is enough] > dovolj!, zdaj je pa dovolj, dovolj mi je, kar je preveč, je preveč

·      Imejte potrpežljivost > [...] > prosimo, bodite potrpežljivi, samo trenutek

·      Tukaj tudi > [same here] > enako, pri meni je enako

·      Imamo to > [we ('ve) got this] > zmogli bomo, dajmo, kar pogumno!

Obvestilo: Vsebina je vidna le članom.

Vpišite uporabniško ime in geslo:

Če ste pozabili geslo, kliknite tukaj.

Postanite naš član: prijavnica

2

3

E-naslov ne bo javno objavljen.

Nastavitve uporabe piškotkov

Spletno mesto uporablja pišotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih ...

Spodaj so navedeni piškotki, pri katerih lahko upravljate z dovoljenji.

Dovoljenja uporabljenih piškotkov

Google Analytics
Statistika obiska strani