Smeško

Smeško
1

Dober dan!

Če je v besedilu smeško :-) in končno ločilo, kaj ima prednost? V intervjujih je v oglatem oklepaju smeh. Kaj pa v tem primeru? Npr.: In mi smo lahko vaša raketa, ki vas popelje na luno :-). Ali: In mi smo lahko vaša raketa, ki vas popelje na luno .:-) Je ta in na začetku povedi sploh smiseln ali ga kar izpustimo?

Obvestilo: Vsebina je vidna le članom.

Vpišite uporabniško ime in geslo:

Če ste pozabili geslo, kliknite tukaj.

Postanite naš član: prijavnica

2

Najbrž ste vsi opazili, da sem se v drugem primeru zmotila pri stičnosti. Ali: In mi smo lahko vaša raketa, ki vas popelje na luno .:-) Mislila sem Ali: In mi smo lahko vaša raketa, ki vas popelje na luno.:-) Res vas prosim za odgovor, ker drugače delam v šoli in se s to dilemo srečujem tudi v spisih. 

3

Čeprav sam čustvenčkov ne uporabljam in s tem nimam dosti izkušenj, bi se odločil za tretjo možnost, ki je niste omenili: ... popelje na luno. :-)

Lep pozdrav

Tine

4

Najlepša hvala! V šoli učencem tudi odsvetujem smeške. Lahko jih pišejo v prostem času v SMS-ih, ne pa v spisih. So me pa prosli, da bi lektorirala uvodnik neke revije in sem naletela na ta primer. Še enkrat hvala za odgovor. 

5

Moje mnenje je, da je potrebno razlikovati, kdaj čustvenček samo ponazarja naravo stavka (zafrkljivo, žalostno, smešno ...), kot je bilo v navedenem primeru, kdaj pa nadomešča besedo. Npr. počutim se ... V tem primeru bi ga jaz uporabljal kot običajno besedo v stavku in temu prilagodil ločila.

6

V celoti bi vam odsvetoval uporabo takih znakov v glasilih, pa tudi če gre za mladinska. V praksi se jim povsod v javnih izdajah, kot so revije, časopisi, izogibamo, ker gre pravzaprav za didaskalijo, pisani jezik pa je do zdaj preživel brez njih. Edina izjema v novinarskih besedilih je lahko intervju. Obenem odvzamejo  tudi precej kredibilnosti in so sploh v veliki meri mašilo, torej besedilo ne izgubi prav nič ali skoraj nič, če jih odstranimo. Če jih res želite obdržati, pa jih nadomestite z vizualnim znakom smeška, ki naj bo zapisan za piko stično.

E-naslov ne bo javno objavljen.

Nastavitve uporabe piškotkov

Spletno mesto uporablja pišotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o piškotkih ...

Spodaj so navedeni piškotki, pri katerih lahko upravljate z dovoljenji.

Dovoljenja uporabljenih piškotkov

Google Analytics
Statistika obiska strani